newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Блог | Топ-5 карьерных перспектив для украинских детей

Топ-5 карьерных перспектив для украинских детей

Якщо дитина цікавиться комп'ютерним світом більше, ніж реальним, захоплюється фільмами про роботів і годинами гортає ТікТок – це ще не привід бити в дзвони і хвилюватися. Така зацікавленість технологіями може надихнути її на кар’єру у перспективних сферах, як роботобудування, кіберспорт чи біоінженерія. Але за однієї умови: якщо підтримувати і підживлювати захоплення дитини! А також допомагати розвивати скіли, необхідні у професіях майбутнього.

Видео дня

Експерт з кібербезпеки

Зовсім скоро діджиталізація сягне кожної сфери нашого життя!

Вже зараз за допомогою гаджетів ми працюємо, сплачуємо комунальні послуги, купуємо речі та продукти, дивимось фільми, читаємо книги та спілкуємось із людьми з різних куточків світу.

А мільйони приватних компаній вже зберігають в хмарних сховищах свої дані, цей тренд підхоплюють і державні установи, як-от банки та лікарні.

У цифровій ері є свої плюси: ми почали думати про майбутнє та захищати екологію. Наприклад, із поступовим переходом компаній до електронного документообігу ми припинимо друкувати непотрібні документи та захаращувати ними офісні шафи, тому зможемо зберегти тонни паперу та гектари лісів!

Однак що більше наше життя переміщується в кіберпростір, то більш вразливими стає наша приватна інформація. І ось тут на допомогу приходять відчайдушні супергерої-кіберохоронці, які стоять на варті безпеки та знають як впоратися із будь-яким шкідливим трояном або хробаком.

Які головні обов'язки спеціаліста з кібербезпеки?

  • шукати ахіллесові п’яти програмних систем, мереж і центрів обробки даних на етапі розробки і безпосередньо в роботі;

  • мати пильне око та відстежувати будь-які неочікувані вторгнення в систему;

  • розпізнавати потенційні загрози або спроби злому та зберігати недоторканим кожен кілобайт інформації.

До речі, якщо дитина обере цю професію, то ніколи не страждатиме від безробіття. Як заявляє Американське бюро статистики праці (BLS), відсоток невлаштованих спеціалістів з кібербезпеки у світі дорівнює нулю.

Кожен кіберталант на вагу золота і в Україні. Згодом цю професію буде легше освоїти, адже нещодавно президент підписав указ про створення президентського університету, де навчатимуть фахівців із кібербезпеки, спеціалістів штучного інтелекту, нанотехнологій, аерокосмічних, енергетичних і біотехнологій.

І якщо дитина обожнює вирішувати проблеми, розбирається в програмному забезпеченні і точно знає навіщо потрібна двофакторна аутентифікація, то їй варто спробувати свої сили у Конкурсі-захисті наукових робіт МАН.

"Щороку Мала академія наук проводить найбільше інтелектуальне змагання року – Конкурс-захист наукових робіт по 65 напрямках науки. У ньому беруть участь школярі із ґрунтовними і серйозними дослідженнями, майже дисертаціями. Є класичні фундаментальні напрямки, такі як математика, українська мова чи географія. А є нові, сучасні, продиктовані вимогами часу. Серед них якраз кібербезпека. Так, цьогоріч у цій секції переможець досліджував антивірусну програму для протидії вірусам-шифрувальникам, а фіналісти вивчали вразливість сучасного програмного забезпечення до атак badUSB та методи захисту програмного забезпечення від аналізу та декомпеляції", - зазначає директор МАН Оксен Лісовий.

Топ-5 карьерных перспектив для украинских детей
Топ-5 карьерных перспектив для украинских детей
Топ-5 карьерных перспектив для украинских детей
Топ-5 карьерных перспектив для украинских детей

Робототехнік

Сьогодні штучний інтелект вирішує складні задачі та допомагає досліджувати потаємні куточки всесвіту, які недоступні людині. Деякі роботи схожі на підводних риб та підкорюють глибину в 6 тисяч метрів. А сучасні безпілотники взагалі можуть досягати висоти понад 9 тисяч метрів над Землею!

Роботи працюють в фармацевтичних лабораторіях із небезпечними хімікатами – і це все, щоб люди не ризикували своїм здоров’ям. Вони допомагають робити складні операції та крапельниці, вирощують овочі на полях, приносять їжу в ресторанах і шиють одяг – загалом, роблять все, що можна якось автоматизувати. І в подальшому їхня кількість буде лише зростати.

Може здатись, ніба робоепоха зменшить кількість робочих місць для звичайних людей, але це не так! Згодом ми автоматизуємо багато процесів і нам потрібно буде ще більше спеціалістів, які створюватимуть та обслуговуватимуть нові робовинаходи!

То чим займатиметься дитина, якщо стане робототехніком?

  • складатиме рободеталі за допомогою інструментів або мікроскопів;

  • встановлюватиме і програмуватиме контролери і EOAT (роботів без рук);

  • шукатиме всі несправності робототехнічних систем і виправлятиме їх.

До речі, у цьогорічному Конкурсі-захисті були й проєкти на роботему: учасники описували у своїх дослідженнях систему, яка підказує водію раціональну швидкість руху, а також систему, що автоматизує переміщення роботів по складах за допомогою штрих-кодів. І розповіли покроково, як все це можна вже зараз втілити у життя!

Біоінженер

Уявіть собі: антибіотики та нейролептики з'явилися у людства лише в останні сто років! Ми досягли шаленого прогресу, але, на жаль, все ще не знайшли ліки від рідкісних хвороб і універсальну вакцину від усіх-усіх вірусів.

Для вирішення цих проблем нам потрібні винахідники, які використовуватимуть у свої дослідженнях одночасно знання з фізіології, біології, охорони здоров'я, медичної інформатики, механіки та інженерії. В медицині майбутнього вже не здивуєш одними тільки протезуванням, високотехнологічними імплантами, генетичною інженерією та інженерією стовбурових клітин і тканин - потрібні нові технології і підходи.

Що ж робитимуть біомедичні інженери?

  • проводитимуть незалежні дослідження;

  • розроблятимуть, тестуватимуть та впроваджуватимуть нові медичні процедури, як-от комп'ютерну хірургію або тканинну інженерію;

  • проєктуватимуь біомедичне обладнання та пристрої, наприклад, штучні внутрішні органи, замінники частин тіла та машини для діагностики медичних проблем;

  • встановлюватимуть, налаштовуватимуть та ремонтуватимуть біомедичне обладнання.

Тож якщо дитина цікавиться наукою, мріє рятувати людей та створювати органи на 3D-принтері, то, можливо саме вона стане не лише хорошим/-ою лікарем/-кою, а ще й видатним/-ою біоінженером/-кою 21 сторіччя! Стартанути можна знову-таки з Конкурсу-захисту МАН і його відділення "Медицина".

"Цього року фіналісти конкурсу-захисту проводили справжні дослідження та точно зможуть розповісти, як нічний сон впливає на нервову систему людини, як формується колективний імунітет та як реагують кровотворні клітини на опромінення. Аби дійти до результатів, автори цих проєктів перелапатили і вивчили величезний масив знань – вони вже мають потужну базу для подальших кроків в інноваційній діяльності", - каже О.Лісовий.

Екоконсультант

Трохи згодом кожен бізнес, компанія та бренд шукатиме екологічного консультанта! Ці люди стануть посередниками між людством і природою, допоможуть зберігати і примножувати ресурси планети.

Їх найматимуть, щоб визначити, чи впливатиме забруднення води, повітря або землі на людей, будівлі або на джерела ґрунтових вод. Вони оцінюватимуть та інтерпретуватимуть ці дані, і створюватимуть державні програми із захисту довкілля.

"Якщо дитина захоплюється Гретою Тунберг і усвідомлює, що дбати про природу – це мастхев навичка кожного жителя планети, гайда будувати кар’єру екоконсультанта! І тут також можна розпочати з проєкту на Конкурсі-захисті МАН в рамках відділення "Екологія та аграрні науки", - підсумував О.Лісовий.

Стартапери в усіх сферах

Українські стартапери руйнують стереотип, що круті продукти запускають тільки винахідники із гарвардському освітою і американським громадянством! Варто пригадати лише застосунок для заміни обличчя від української компанії Reface. Тільки за минулий рік його завантажили понад 100 млн користувачів (а це, до речі, як 375 Житомирів)!

Або ще один яскравий приклад втілення важливих рішень в екології у життя. Український стартап Effa створює екологічно чисті товари для щоденного використання, наприклад, зубну щітку із паперу, яка повністю перероблюється! Розробники сподіваються, що їхній продукт замінить пластикові аналоги в готелях, авіакомпаніях і в'язницях.

Ще один цікавий кейс - стартап RE-leaf PAPER, який запустив МАНівець Валентин Фречка. Хлопець винайшов метод, який допомагає переробляти опале листя на папір. Нині Валентин впроваджує свою розробку у промислових масштабах на Житомирському картонному комбінаті.

"Коли школярі приходять до нас зеленими і несміливими, з купою знаків запитань в очах, а за пару років впевнено і переконливо захищають свої стартапи перед інвесторами, ми переконуємось, що все робимо правильно! Ще ніби вчора вони приносили макети винаходів на Конкурс-захист, а сьогодні – це готові рішення, які продаються на великому ринку" - зазначає О.Лісовий.

Світ настільки динамічно розвивається, що за якихось 2-3 роки з’явиться ще з десяток нових професій майбутнього. Наздогнати, а тим паче перегнати прогрес неможливо. Утім треба так навчати і виховувати молодь, аби вона швидко реагувала на виклики часу і сміливо пропонувала світу свої рішення.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...